Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Gmina Tuczno
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Jeziorki

Wieś,  położona na wysokości 100 m n. p. m. w odległości 7 km na północny zachód od Tuczna. Istniała już w wieku XIV, wzmiankowana w latach 1337 i 1349 jako Scultendorp i Schultendorp. Wieś liczyła wówczas 65 łanów, z czego 10 posiadał na prawie lennym sołtys Martin Klebow, wasal Wedlów-Tuczyńskich. W wieku XVI Jeziorki na prawie lennym posiada rodzina Reetz. Posiadłość lenna w Jeziorkach przetrwała do roku 1772.

Sołectwo Jeziorki położone jest na południowo-zachodniej części powiatu Wałcz. Od północy graniczy z gminą Mirosławiec, od wschodu z gminą Wałcz, od południa z gminą Człopa a od zachodu z gminami Drawsko i Kalisz Pomorski. Powierzchnia sołectwa wynosi 2,869,35 hektara. Sołectwo obejmuje swoim zasięgiem miejscowość Złotowo.

Klimat sołectwa Jeziorki ma charakter przejściowy między klimatem oceanicznym Europy Zachodniej, a kontynentalnym Europy Wschodniej. Na obszarze Pojezierza Wałeckiego ścierają się klimaty morski i kontynentalny. Na omawianym obszarze opady atmosferyczne przez cały rok przeważają nad parowaniem. Charakterystyczną cechą klimaty omawianego terenu jest niewielka roczna suma opadów atmosferycznych. Maksimum opadów jest w lecie oraz przewaga opadów jesiennych nad zimowymi, co jest mało korzystne dla rolnictwa ze względu na niedobory wilgotności w okresie wiosennym dla intensywności rozwijających się roślin uprawnych.

Na omawianym terenie występują okresy bezwietrzne oraz wiatry zachodnie i południowo – zachodnie w okresie letnim. W okresie wiosennym wzrasta udział wiatrów północno – wschodnich i nasila się ich zmienność kierunkowa. Przymrozki wiosenne występują w okresie 31.03 – 29.05, a przymrozki jesienne od 13.10 – 6.11. Tereny wysoczyzn sandrowych i morenowych oraz pagórki moreny czołowej są dobrze przewietrzane i korzystne dla osadnictwa. Gorsze warunki klimatyczne ze względu na masy chłodnego powietrza, częste mgły, większą wilgotność i słabe przewietrzanie, posiadają dna dolin rzecznych i rynien polodowcowych.