Punkt potwierdzania Profilu Zaufanego ePUAP znajduje się w Urzędzie Miejskim w Tucznie – pok. nr 7 oraz sekretariat
Załóż profil zaufany
Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Profil zaufany (PZ) umożliwia załatwianie spraw urzędowych online w serwisach administracji publicznej i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.
Jak założyć profil zaufany ?
- Informacja o usłudze Przez internet (Rejestracja w Profilu Zaufanym online)
- Informacja o usłudze W punkcie potwierdzającym
Punkt potwierdzający
Punkty potwierdzające to różne urzędy i banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyłasz przez internet, a swoje dane potwierdzasz osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą).
Czym jest profil zaufany
Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna — nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt — poza właścicielem — nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać.
Za pomocą profilu zaufanego potwierdzisz swoją tożsamość w internecie i podpiszesz elektroniczne dokumenty — na przykład gdy składasz wniosek przez internet, nie musisz go drukować, podpisywać i skanować albo dosyłać go pocztą do urzędu. Wystarczy, że podpiszesz go profilem zaufanym.
Co zyskasz
Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:
- Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów, zgłosisz urodzenie dziecka, rozliczysz podatki, pobierzesz zaświadczenie o niekaralności, złożysz wniosek o kartę EKUZ,
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)— na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń,
- Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG)— na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.
W serwisie obywatel.gov.pl również korzystamy z profilu zaufanego. Dzięki temu potwierdzamy, kim jesteś. Za pomocą profilu zaufanego możesz tu sprawdzić:
- swoje punkty karne
- swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych
- czy twój dowód jest unieważniony
- swoje dane w rejestrze PESEL
Co mogę jeszcze załatwić ?
- Zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
- Podpisać JPK_VAT
- Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
- Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
- Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
- Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
- Dziesiątki innych spraw
Kto może założyć profil zaufany
Każdy, kto ma numer PESEL.
Kiedy można założyć profil zaufany
W dowolnym momencie.
Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany można założyć w poniższych serwisach bankowych:
- PKO BP,
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- Inteligo,
- Bank Pekao.
- mBank
- Santander
- Alior Bank
- W ponad 300 bankach spółdzielczych
- oraz w serwisie Poczty Polskiej Envelo,
Aby potwierdzić profil zaufany w taki sposób zacznij od wybrania swojego banku.
Zakładanie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną jest bardzo proste (szczegółowe informacje znajdują się stronach internetowych poszczególnych banków).
Jeśli nie masz dostępu do bankowości elektronicznej profil zaufany możesz również założyć wybierając na stronie „Wniosek online”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z w wybranych punktów potwierdzających (ponad 2 tysiące miejsc w Polsce i za granicą). Przejdź do listy punktów potwierdzających PZ.
Złożony wniosek jest ważny 2 tygodnie, ale jeżeli nie zdążysz go potwierdzić możesz ponownie złożyć wniosek logując się na stronie pz.gov.pl za pomocą ustalonego podczas rejestracji identyfikatora użytkownika i hasła.
Ważne!
Wypełniając formularz uważnie wpisz swoje dane dokładnie tak jak jest to wpisane w dokumencie tożsamości. Jeżeli nawet jedna litera w imieniu lub nazwisku będzie niezgodna z wpisem w rejestrze PESEL profil zaufany nie będzie mógł zostać potwierdzony. Osoby mające wiele imion mogą wpisać tylko pierwsze imię.
Jak długo jest ważny profil zaufany
3 lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
Co przygotować
- dowód osobisty lub paszport,
- adres e-mail,
- numer telefonu.
Ile będziesz czekać
Profil zaufany założysz od razu po tym, jak potwierdzisz go w urzędzie.