Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Gmina Tuczno
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Głosowanie korespondencyjne

  • 12 lutego 2024

Kto może głosować:

  1. Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności  w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli wcześniej nie udzielił pełnomocnictwa do głosowania.
  2. Wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, jeżeli wcześniej nie udzielił pełnomocnictwa do głosowania.
  3. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji  w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

WYŁĄCZENIE PRAWA DO GŁOSOWANIA:

Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku:

  • wyborcy umieszczonego w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych i domach studenckich; udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego oraz wyborcę, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, pełnomocnictwa do głosowania.

TERMIN I MIEJSCE ZGŁASZANIA:

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu do 25 marca 2024r. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji  w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego komisarzowi wyborczemu do 02 kwietnia 2024 r. 

Komisarz Wyborczy w Koszalinie III Marcin Jan MYSZKA 

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Koszalinie ul. Władysława Andersa 34 pokój 195

75-950 Koszalin tel. 94 342 27 90 faks: 94 340 44 04

Terminy dyżurów: poniedziałki w godzinach 13:15 - 15:15 oraz środy w godzinach 10:00 - 12:00

Zgłoszenia można dokonać:

  1. ustnie,
  2. na piśmie utrwalonym w postaci papierowej opatrzonym własnoręcznym podpisem, bądź elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym;

telefonicznie - w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

ZASADY ZGŁASZANIA ZAMIARU GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO:

  • W zgłoszeniu wyborca podaje nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
  • Do zgłoszenia wyborca niepełnosprawny dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
  • W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a oraz może zamieścić lub podać adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego.
  • Wyborca głosujący korespondencyjnie będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania (zgodnie z adresem ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania).

DORĘCZENIE PAKIETU WYBORCZEGO:

  • Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje, nie później niż 6 dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy, z wyjątkiem wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który pakiet wyborczy otrzymuje nie później niż 2 dni przed dniem wyborców.
  • Pakiet wyborczy zostanie doręczony wyborcy przez przedstawiciela Poczty Polskiej wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Jeżeli odbierający nie może potwierdzić odbioru, osoba doręczająca pakiet wyborczy sama stwierdza datę doręczenia oraz wskazuje odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.
  • W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem doręczający umieszcza zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania wyborcy. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż 1 dzień od dnia pierwszego doręczenia.

SKŁAD PAKIETU WYBORCZEGO I JEGO OZNACZENIE:

W skład pakietu wyborczego wchodzi:

  • koperta zwrotna – na której umieszcza się oznaczenie „przesyłka wyborcza” oraz adres właściwej obwodowej komisji wyborczej;
  • karta lub karty do głosowania;
  • koperta na kartę do głosowania - na której umieszcza się oznaczenie "koperta na kartę do głosowania";
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  • nakładka lub nakładki na kartę lub karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a - jeżeli wyborca niepełnosprawny zażądał ich przesłania;
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania – na którym zamieszcza się imię (imiona), nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL wyborcy.

POSTĘPOWANIE WYBORCY GŁOSUJĄCEGO KORESPONDENCYJNIE:

  • Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej, z wyjątkiem wyborcy podlegającemu w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, który kopertę zwrotną przekazuje przedstawicielowi Poczty Polskiej.
  • Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, może także przekazać kopertę zwrotną przedstawicielowi Poczty Polskiej.

Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, może w godzinach głosowania osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.


Pliki do pobrania