Nieoznakowane nieruchomości to wykroczenie wyróżnione
5 kwietnia 2019
Straż Miejska przypomina
Art.64 §1 Kodeks Wykroczeń: Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny.
§2 Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązki oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym.
Każdy właściciel nieruchomości zgodnie z prawem geodezyjnym ma obowiązek oznaczenia nieruchomości na własny koszt, w ciągu 30 dni od nadania przez daną gminę numeru porządkowego dla jego nieruchomości. Gmina, na terenie której położona jest nieruchomość, nie zwraca pieniędzy za tego typu wydatek. Nowa ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010r. nałożyła obowiązek uporządkowania tabliczek adresowych posesji. Zgodnie z jej zapisami, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku, tablicy porządkowej, na której, oprócz numeru porządkowego, musi zostać zamieszczona również nazwa ulicy lub placu, a w miejscowościach bez nazw ulic, nazwa miejscowości. W sytuacji, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym, obowiązkowo umieszcza się także na ogrodzeniu.
Czytelne oznakowanie domów łączy się z kontaktem, jaki państwowe urzędy muszą mieć zapewniony z obywatelami. Brak oznakowania budynku utrudnia lub wręcz uniemożliwia takowy kontakt. Głośno podnoszoną kwestią, dotyczącą oznakowania domów, są interwencje pogotowia ratunkowego i innych służb ratunkowych. Okazuje się bowiem, że często, zwłaszcza w małych miejscowościach, karetki pogotowia nie mogą znaleźć szukanego adresu, jeżdżą tam i z powrotem, a w takich sytuacjach, gdzie liczy się każda minuta – brak oznakowania domu może odpowiadać za śmierć człowieka.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2018.618 t.j.)