Artykuły
-
-
-
-
Informacja
20 grudnia 2019
Burmistrz Tuczna informuje, że Urząd Miejski w Tucznie w dniu 24.12.2019 r. (Wigilia) będzie czynny w godzinach od 7:30 do 12:00.
Kasa urzędu przyjmuje wpłaty do godziny 10:00, a 31.12.2019 (Sylwester) do godziny 9:00.
Urząd Stanu Cywilnego będzie czynny do godziny 12:00. Numer telefonu kontaktowego dostępny w sprawach pilnych (np. wydanie aktu zgonu) w godz. 12:00 - 15:30,:tel. 664-876-133.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznie w dniu 24.12.2019 r. (Wigilia) będzie czynny w godzinach od 7:00 do 12:00.
-
-
-
Komunikat dotyczący obowiązku wpisu przedsiębiorców do rejestru Bazy Danych Odpadowych (BDO)
9 grudnia 2019
Na podstawie komunikatu ogłoszonego na stronie BDO informujemy, że nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do rejestru BDO.
Poniżej informacja, z którą należy się zapoznać:
Wpisowi do Rejestru-BDO nie podlegają:
- osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami wykorzystujące odpady na potrzeby własne np. wykorzystanie gruzu, betonu z rozbiórek i remontów do utwardzania powierzchni lub budowy fundamentów;
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają jedynie odpady o składzie i charakterze odpadów komunalnych i objęci są systemem odbioru odpadów komunalnych (np. drobne usługi, działalność administracyjno-biurowa, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, o ile nie wytwarzają np. odpadów niebezpiecznych);
- władający powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe;
- prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami (tzw. nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów), np., systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, np. zbieranie nakrętek podczas akcji charytatywnych;
- transportujący wytworzone przez siebie odpady; np. właściciel nieruchomości transportujący skoszoną trawę do PSZOK-u;
- rolnik gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlega wpisowi z tytułu innej działalności, np. rolnik, który uprawia pszenicę na powierzchni 50 ha;
- przedsiębiorcy, którzy będą wytwarzać tylko odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji o kodach i w ilościach wymienionych w (odpady wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów).
Ponadto obowiązek rejestracji nie dotyczy firm, które zlecają wykonanie usługi innemu podmiotowi, gdyż w wyniku zleconej usługi wytwórcą odpadów staje się podmiot, któremu ją zlecono. Warto więc pomyśleć o zawarciu odpowiedniej umowy.
Na przykład, jeśli w danym przedsiębiorstwie prowadzącym działalność biurową, wymieniane są świetlówki, a usługa jest wykonywana przez inną firmę w ramach umowy, to zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wytwórcą odpadów powstałych w wyniku świadczenia danej usługi będzie podmiot, który świadczy tę usługę (chyba że umowa stanowi inaczej). A więc to firma świadcząca usługę konserwacji i naprawy oświetlenia będzie zobowiązana do wpisu do Rejestru-BDO.
Dlatego warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, dzięki którym można zastrzec, że to właśnie firma świadcząca usługę odpowiada za odpady. W takim przypadku firma prowadząca działalność biurową nie musi się rejestrować w Rejestrze-BDO (jeśli oczywiście nie wytwarza jeszcze innych rodzajów odpadów innych niż komunalne).Warto zaglądać również na stronę: https://bdo.mos.gov.pl/#ID_REJESTR_BDO, gdzie na bieżąco podawane są informacje w powyższym zakresie.
Strona: 115/212