Uwaga
28 listopada 2023
W związku z wyciekiem danych z ALAB, CERT Polska i Centralny Ośrodek Informatyki zasilili serwis http://bezpiecznedane.gov.pl o już ujawnione PESEL-e.
Wtorek, 28 listopada 2023 Imieniny: Jakuba, Stefana
Urząd Miejski w Tucznie
ul. Wolności 6, 78-640 Tuczno
tel. 67 259 30 35
ePUAP: /GminaTuczno/SkrytkaESP
e-mail: urzad@tuczno.pl
Napisz do nas28 listopada 2023
W związku z wyciekiem danych z ALAB, CERT Polska i Centralny Ośrodek Informatyki zasilili serwis http://bezpiecznedane.gov.pl o już ujawnione PESEL-e.
20 listopada 2023
CERT Polska ostrzega przed kampanią, w której oszuści podszywając się pod Orange chcą zainfekować Wasze komputery złośliwym oprogramowaniem #Remcos. Mail wygląda wiarygodnie, a w załączniku jest archiwum .zip wewnątrz którego znajduje się plik wykonywalny .vbe.
24 sierpnia 2023
Serwis bezpiecznewybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. W portalu znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Strona powstała z inicjatywy NASK i przy wsparciu: Google, Meta i TikTok.
Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.
Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.
Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.
Bezpieczeństwo informacyjne
Serwis bezpiecznewybory.pl to element prac nad zapewnieniem cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych. Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.
24 sierpnia 2023
Wyjątkowe zniżki, niezwykłe okazje, „gorące” oferty limitowane czasowo, skłaniające do jak najszybszego działania – to może być zabieg socjotechniczny stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed tym właśnie ostrzega nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.
W ostatnich latach internet stał się dla znacznej części konsumentów podstawowym miejscem dokonywania zakupów. Taki sposób nabywania produktów ma szereg zalet: jest wygodny, oferuje większy wybór i możliwość poznania opinii o produkcie, a także oszczędza czas.
Naturalny jest zatem fakt, że skoro konsumenci przenieśli swoje działania zakupowe do sieci, ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców. Liczba fałszywych sklepów w polskiej przestrzeni internetowej wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 roku Zespół CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.
Zespół CERT Polska, działający w NASK, zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze.
– Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów – podkreśla Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK.
2 sierpnia 2023
Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony podszywające się pod popularny serwis streamingowy.
Przygotowane przez oszustów fałszywe strony podszywają się pod portal Prime Video & Amazon Studios. Oszuści na niebezpiecznych stronach informują użytkowników o konieczności zaktualizowania swoich danych.
W kolejnym kroku cyberprzestępcy wymagają od użytkowników wprowadzenia swoich danych osobowych oraz danych karty płatniczej.
Pamiętaj!
Cyberprzestępcy bardzo dbają o realistyczny, identyczny z oryginałem wygląd stron, pod które się podszywają. Zielona kłódka obok adresu nie oznacza, że jesteś bezpieczny. Protokół HTTPS oznacza jedynie, że dane między Tobą a daną stroną internetową są szyfrowane, to jednak nie gwarantuje wiarygodności samej witryny. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony, gdy podajesz na niej swoje dane.
Jeśli masz podejrzenie, że wpisałeś dane swojej karty płatniczej na fałszywej stronie, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem. Pracownik banku podejmie odpowiednie działania, aby zapobiec utracie Twoich pieniędzy.
9 lutego 2023
24 stycznia 2023
Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża szeroko pojęty świat internetu. Jest podzielony na cztery obszary kluczowe dla użytkownika sieci. Są to: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.
„ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób by każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych. Zawarto w nim nie tylko techniczne definicje, ale przede wszystkim pigułkę wiedzy, dobrych praktyk i cyfrowych nawyków.
Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” dostępny jest na platformie e-learningowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pod linkiem: ABC Cyberbezpieczeństwa.
Warto także korzystać z innych funkcjonalności i zasobów wiedzy platformy OSE IT Szkoła (it-szkola.edu.pl) – dla najmłodszych dostępny jest kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” oraz edukacyjny film z serii „Krasnoludki 2.0” i „Owce w sieci”. Dla starszych - kursy dotyczące cyberprzemocy i edukacji medialnej. Z kolei dla rodziców i nauczycieli – wiele poradników i kursy „Zrozumieć FOMO” oraz „Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album w sieci?”.
Strona: 1/2
Wytworzono: | 2022-08-12 08:07:29 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2022-08-12 00:00:00 | przez: |
Podmiot udostępniający: | Serwis Internetowy Urzędu Miejskiego w Tucznie | |
Odwiedziny: | 1457 |