Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Widok na Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Zamek

Dom Architekta SARP Zamek Tuczno

Panorama Tuczna

Panorama Tuczna

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Zamek

Dom Architekta SARP Zamek Tuczno

Panorama Tuczna

 • Kontakt

  Urząd Miejski w Tucznie
  ul. Wolności 6, 78-640 Tuczno
  tel. 67 259 30 35
  ePUAP: /GminaTuczno/SkrytkaESP

 • Napisz do nas

Cyberbezpieczeństwo

Artykuły

 • Informacja

  CERT Polska ostrzega przed kampanią, w której oszuści podszywając się pod Orange chcą zainfekować Wasze komputery złośliwym oprogramowaniem #Remcos. Mail wygląda wiarygodnie, a w załączniku jest archiwum .zip wewnątrz którego znajduje się plik wykonywalny .vbe.

  CERT Polska ostrzega przed kampanią, w której oszuści podszywając się pod Orange chcą zainfekować Wasze komputery złośliwym oprogramowaniem #Remcos. Mail wygląda wiarygodnie, a w załączniku jest archiwum .zip wewnątrz którego znajduje się plik wykonywalny .vbe.

  Czytaj Więcej o: Informacja
 • Ruszył portal bezpiecznewybory.pl

  Serwis bezpiecznewybory.pl jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji oraz kompendium wiedzy wyborczej. W portalu znajdują się aktualne, zweryfikowane informacje dotyczące wyborów i ich bezpieczeństwa. Strona powstała z inicjatywy NASK i przy wsparciu: Google, Meta i TikTok.

  Witryna oferuje wszystkim zainteresowanym, w tym komitetom wyborczym, bezpłatne skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa zaawansowanym narzędziem Artemis, rozwijanym przez działający w strukturach NASK zespół CERT Polska.

  Za pośrednictwem portalu można zgłaszać do NASK i CERT Polska incydenty cyberbezpieczeństwa i dezinformację. Znajdują się w nim także m.in. informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok dotyczących zarządzania treściami oraz możliwości i zasad publicznej ekspresji.

  Portal publikuje komunikaty i kalendarium wyborcze, przedstawia dobre praktyki w zwalczaniu zagrożeń internetowych, pomaga w rozpoznawaniu technik manipulacji.

  Bezpieczeństwo informacyjne

  Serwis bezpiecznewybory.pl  to element prac nad zapewnieniem cyfrowego bezpieczeństwa nadchodzących wyborów parlamentarnych. Intencją jest ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową. Z możliwości, jakie daje serwis mogą korzystać przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którym zależy na transparentności kampanii wyborczej i bezpieczeństwie najważniejszego wydarzenia w tegorocznym kalendarzu politycznym Polski.

  Czytaj Więcej o: Ruszył portal bezpiecznewybory.pl
 • Uwaga na fałszywe sklepy online – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i NASK

  Wyjątkowe zniżki, niezwykłe okazje, „gorące” oferty limitowane czasowo, skłaniające do jak najszybszego działania – to może być zabieg socjotechniczny stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed tym właśnie ostrzega nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

  W ostatnich latach internet stał się dla znacznej części konsumentów podstawowym miejscem dokonywania zakupów. Taki sposób nabywania produktów ma szereg zalet: jest wygodny, oferuje większy wybór i możliwość poznania opinii o produkcie, a także oszczędza czas.

  Naturalny jest zatem fakt, że skoro konsumenci przenieśli swoje działania zakupowe do sieci, ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców. Liczba fałszywych sklepów w polskiej przestrzeni internetowej wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 roku Zespół CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.

  Zespół CERT Polska, działający w NASK, zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze.

  – Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów – podkreśla Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK.

  Czytaj Więcej o: Uwaga na fałszywe sklepy online – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i NASK
 • UWAGA! CSIRT KNF ostrzega przed kolejnymi stronami wyłudzającymi dane

  Cyberprzestępcy przygotowali fałszywe strony podszywające się pod popularny serwis streamingowy.

  Fałszywe strony podszywające się pod Prime Video & Amazon Studios

  Przygotowane przez oszustów fałszywe strony podszywają się pod portal Prime Video & Amazon Studios. Oszuści na niebezpiecznych stronach informują użytkowników o konieczności zaktualizowania swoich danych. 

  W kolejnym kroku cyberprzestępcy wymagają od użytkowników wprowadzenia swoich danych osobowych oraz danych karty płatniczej. 

  fałszywa strona

   

  https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/uwaga-csirt-knf-ostrzega-przed-kolejnymi-stronami-wyludzajacymi-dane

  Czytaj Więcej o: UWAGA! CSIRT KNF ostrzega przed kolejnymi stronami wyłudzającymi dane
 • UWAGA! CSIRT NASK ostrzega przed kampanią phishingową skierowaną przeciwko użytkownikom Allegro

  Cyberoszuści wysyłają e-maile podszywając się pod popularną platformę zakupową - Allegro. Celem cyberprzestępców jest wyłudzenie danych logowania do serwisu.
  Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed nową kampanią, której celem jest przejęcie kontroli nad kontami użytkowników platformy Allegro. Treść wiadomości e-mail dotyczy rzekomego wystawienia nowej e-faktury.
  Dzień dobry,
  wystawiliśmy dla Ciebie nową e-fakturę. Już teraz możesz sprawdzić termin płatności i dokonać wpłaty.
  Numer nowej faktury: 000362258/PL/N/PLN2023/01
  Dokument znajdziesz w zakładce Moje konto>Rachunki>Faktury
  Taka wiadomość to oszustwo i próba wyłudzenia Twoich danych
  Nie klikaj w link!
  W dalszej części wiadomości znajduje się link do fałszywej strony logowania do Allegro, która do złudzenia przypomina prawdziwą stronę serwisu.
  Przejęcie konta kończy się zwykle wykorzystaniem go do nadużyć ze strony atakujących.
  Otrzymując wiadomości SMS lub e-mail z linkami należy zachować szczególną ostrożność. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanych wiadomości, należy je zweryfikować u źródła.
  WAŻNE! – Reaguj
  Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mail lub SMS - zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK):
  e-mailem: cert@cert.pl
  SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów).

   

  Czytaj Więcej o: UWAGA! CSIRT NASK ostrzega przed kampanią phishingową skierowaną przeciwko użytkownikom Allegro
 • „ABC cyberbezpieczeństwa” od NASK

  Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny dla każdego sposób przybliża szeroko pojęty świat internetu. Jest podzielony na cztery obszary kluczowe dla użytkownika sieci. Są to: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.

  „ABC cyberbezpieczeństwa” został przygotowany w taki sposób by każdy, bez względu na wiek, zawód czy też stopień korzystania z internetowego świata, mógł zrozumieć i bronić się przed cyberzagrożeniem, a także zadbać o dobrostan cyfrowy swój oraz najbliższych. Zawarto w nim nie tylko techniczne definicje, ale przede wszystkim pigułkę wiedzy, dobrych praktyk i cyfrowych nawyków.

  Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa” dostępny jest na platformie e-learningowej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej pod linkiem:  ABC Cyberbezpieczeństwa.

  Warto także korzystać z innych funkcjonalności i zasobów wiedzy  platformy OSE IT Szkoła (it-szkola.edu.pl) – dla najmłodszych dostępny jest kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” oraz edukacyjny film z serii „Krasnoludki 2.0” i „Owce w sieci”. Dla starszych -  kursy dotyczące cyberprzemocy i edukacji medialnej. Z kolei dla rodziców i nauczycieli – wiele poradników i kursy „Zrozumieć FOMO” oraz „Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album w sieci?”.

  Czytaj Więcej o: „ABC cyberbezpieczeństwa” od NASK

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-08-12 08:07:29przez:
Opublikowano:2022-08-12 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Serwis Internetowy Urzędu Miejskiego w Tucznie
Odwiedziny:1457

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo