Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Tuczno

Tuczno

Tuczno

Tuczno

Tuczno

Tuczno

Tuczno

 • Kontakt

  Urząd Miejski w Tucznie
  ul. Wolności 6, 78-640 Tuczno
  tel. 67 259 30 35
  ePUAP skrytka: /GminaTuczno/SkrytkaESP

 • Napisz do nas

Lubiesz

Źródła historyczne podają, że Lubiesz powstała na przełomie XIV i XV wieku. O formalnym zawiązaniu osady możemy mówić dopiero od 1667 roku. Wtedy bowiem został wybudowany Kościół i powstała parafia. Zbudowany z głazów granitowych kościół jest do dzisiaj ciekawą atrakcją turystyczną. Jest on także wpisany do rejestru zabytków architektonicznych. Pierwszymi właścicielami wsi byli Wedlowie-Tuczyńscy.

Wieś Lubiesz położona jest w gminie Tuczno w powiecie Wałcz (zachodniopomorskie). Administracyjny obszar Lubieszy to 723,32 ha. Położona jest 7 km na północ od Tuczna przy drodze wojewódzkiej 177. Ze względu na położenie w pasie Pojezierza Wałeckiego miejscowość ta jest atrakcyjna i ciekawa pod względem turystycznym. W bliskiej okolicy położone jest jezioro Bytyń, które jest największym i najgłębszym w całym okręgu (1.862,55ha) Wieś ma charakter typowo rolniczy. Mieszkańcy uprawiają ziemię na blisko 587 ha. Niestety, ilość gleb żyznych jest niewielka.

Lubiesz znajduje się w klimacie przejściowym, między klimatem morskim, a klimatem kontynentalnym. Na tym obszarze opady atmosferyczne przez cały rok przeważają nad parowaniem. Charakterystyczną cechą omawianego klimatu jest niewielka roczna suma opadów. Maksimum opadów jest w lecie oraz przewaga opadów jesiennych nad zimowymi, co jest mało korzystne dla rolnictwa ze względu na niedobory wilgotności w okresie wiosennym dla intensywności rozwijających się roślin uprawnych. Na omawianym terenie występują okresy bezwietrzne oraz wiatry zachodnie i południowo-zachodnie w okresie letnim. W okresie wiosennym wzrasta udział wiatrów północno-wschodnich i nasila się ich zmienność kierunkowa. Przymrozki wiosenne występują w okresie: 31.03-29.05, a jesienne: 13.10-6.11. Liczba dni z pokrywą śniegu: 40-50 w roku.

Autor: -

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:0000-00-00 00:00:00przez: -
Opublikowano:0000-00-00 00:00:00przez: -
Podmiot udostępniający: -
Odwiedziny:945

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo